Haber

İsrail Dışişleri Bakanı, Kızıl Haç ve Katar’dan İsrailli Mahkumların Serbest Bırakılması Konusunda Müdahil Olmalarını İstedi

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Gazze’de Hamas tarafından esir tutulan İsraillilerin serbest bırakılması için Kızıl Haç ve Katar’ın müdahale etmesini talep etti.

Cohen, New York’taki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen üst düzey İsrail-Filistin oturumunda konuştu.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” olarak adlandırılan kapsamlı saldırılara dikkat çeken Cohen, 1500’den fazla Hamas ve İslami Cihad üyesinin Mescid-i Aksa’ya sızdığını söyledi. İsrail’in güneyinde.

Cohen, “Hamas’ın niyetleri konusunda yanılmayalım; onun tüzüğü açıkça İsrail devletinin yıkılması ve ortadan kaldırılmasını öngörüyor” dedi. söz konusu.

İsrailli mahkumlar için Kızılhaç ve Katar’a çağrı

Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarında 220’den fazla İsraillinin rehin alındığını kaydeden Cohen, esirlerin serbest bırakılması için Uluslararası Kızılhaç Komitesi ve Katar’dan müdahale etmesini istedi.

Cohen, “Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin, tüm rehinelerin koşulsuz olarak serbest bırakılması için derhal erişim sağlamasını talep ediyoruz” dedi. söz konusu.

Katar’ın “Hamas liderlerini finanse ettiğini ve barındırdığını” ve bu ülkenin rehinelerin serbest bırakılmasını sağlayabileceğini savunan Cohen, “Uluslararası toplum olarak siz, Katar’dan bunu yapmasını talep etmelisiniz.” dedi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarıyla ilgili uluslararası sivillerin korunması çağrılarına değinen İsrailli Bakan, “Orantılılık çağrıları duyuyorum. Ateşkes çağrıları duyuyorum. Yok etmeye, öldürmeye yemin etmiş biriyle ateşkesi nasıl kabul edersiniz?” 7 Ekim katliamına verilecek orantılı tepki, Hamas’ın topyekun yok edilmesiyle sonuçlanacaktır.” Sözlerini kullandı.

Cohen, bunun “uygar dünya ile barbarlık arasındaki bir savaş” olduğunu ve dünyanın ikisi arasında “açık bir seçimle karşı karşıya olduğunu” savundu.

İsrail Dışişleri Bakanı ayrıca İsrail’in yanında yer alan ABD’ye, ABD Başkanı Joe Biden’a ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e teşekkür etti.

adalarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu