Dünya

Alibaba’dan milyar dolarlık Türkiye kararı! Baykar’dan dikkat çeken açıklama

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan Alibaba Group Dünya Lideri Michael Evans, Türkiye’de yeni bir yatırım yapacaklarını açıkladı.

İstanbul Havalimanı’na lojistik üs ve Ankara Temelli’de 200 bin metrekare alana Türkiye’nin en büyük veri merkezi kurmayı planladıklarını vurgulayan Evans, şunları kaydetti: “Türkiye’ye yatırım fırsatlarını değerlendirmek için geldik. Lojistik ve buluta yatırım yapacağız. İstanbul Havalimanı’nda ciddi bir yatırım planımız var. Buradan Avrupa, Orta Doğu ve Uzak Doğu’ya e-ihracat planlarımızı değerlendirebiliriz. 1 milyar doların üzerinde yatırım planlıyorlar”dedim.

BAYKAR VE TOGG’A ÖVGÜ: DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK

Evans, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2023 yılına kadar 10, 2030 yılına kadar da 100 Turcorns’u (değeri 1 Milyar Doları aşan özel şirket) Türkiye’den çıkarma vizyonuna büyük önem verdiklerini vurguladı. Eminim ki önümüzdeki dönemde dünyada birçok alanda adından söz ettirecek Türk teknoloji firmaları çıkacaktır. Türkiye’de çok kaliteli bir insan kaynağı var. Baykar ziyaretim sırasında insansız hava aracı teknolojilerinde öncü bir Türk firmasının dünyada örneği olmayan teknolojiler geliştirdiğini gördüm. Dünyanın birçok ülkesinin üzerinde çalıştığı mobilite çözümlerinde Türkiye ile Togg arasındaki uçurumu gözlemledim.”ifadeleri kullandı.

TÜRKİYE VE ÇİN ARASINDA GÜNLÜK GELİŞEN TİCARİ İLİŞKİLER

2021 yılı itibarıyla Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye’nin dünya çapındaki en büyük ikinci ticaret ortağıdır.

İkili ticaret hacminin ilk kez 1 milyar doları aştığı 2000 yılından bu yana ticari ilişkilerde önemli bir ivme kaydedildi.

İki ülke Merkez Bankaları arasında 2019 yılında imzalanan ikili para takası (swap) anlaşması, 15 Haziran 2021 tarihinde güncellenerek 35,1 milyar TL ve 23 milyar Çin Yuanı artırılarak toplam 46 milyar TL ve 35 milyar TL işlem hacmine ulaşıldı. Çin Yuanı.

Türkiye, Çin’in başlattığı ve kısaca “Kuşak ve Yol” olarak adlandırılan “İpek Yolu Ekonomik Kuşağı” ve “21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu” girişimi için yürütülen çalışmaları desteklemekte ve söz konusu girişim için kilit konumdadır.

E-TİCARET DEVİ ALIBABA

Alibaba, Çin’deki ve bazı ölçütlere göre dünyadaki en büyük çevrimiçi ticaret şirketidir.

1,3 trilyon dolarlık ticaret hacmi ve yaklaşık 300 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en büyük 10 teknoloji şirketinden biri olan Alibaba, Türkiye’deki bir online alışveriş şirketinin de stratejik yatırımcısı.

Haziran 2022’de Forbes, e-Ticaret devi Alibaba’nın yıllık 1,3 milyar aktif tüketiciye ulaştığını bildirdi.

Üç ana sitesi olan Taobao, Tmall ve Alibaba.com, Çin’deki üreticileri ve toptancıları dünya çapında ticaret yapmak veya yeniden satış yapmak isteyen bireyler ve işletmelerle buluşturuyor.

Alibaba, dünyanın en hızlı büyüyen e-ticaret pazarında çevrimiçi alışveriş için en popüler destinasyondur.

ÇİN’İ DÜNYA PAZARINA AÇTI

Elektronik aletlerden en basit ev eşyalarına kadar çevrenizde gördüğünüz her 10 malzemeden 8’i Çin’de üretiliyor.

Apple, Samsung, Sony gibi firmaların üretim tesislerinin çoğu Çin’de bulunuyor.

Sonuç olarak Çin, Alibaba gibi şirketler sayesinde ihracatta dünya lideri haline geldi.

ALIBABA’NIN ARKASINDAKİ ADAM

Bir dönem ülkede İngilizce öğretmenliği yapan Alibaba’nın kurucusu Jack Ma.

Alibaba Group, 1999 yılında Çin’in Hangzhou kentinden eski bir İngilizce öğretmeni olan Jack Ma liderliğindeki 18 kişi tarafından kuruldu.

Alibaba Group, lansmanından sadece aylar sonra yatırımcıları çekmeye başladı.

Ekim 1999’da SoftBank, Fidelity Investments ve Goldman Sachs 25 milyon $ yatırım yaptı.

Bu şirketlerin birincil hedefi, markanın büyümesine yardımcı olmak ve Çinli işletmeler için e-Ticaret pazarını dönüştürmesine izin vermekti.

Alibaba, Çin’deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin uluslararası satış yapmasına yardımcı olan ilk web sitesini başlattığından beri, Çin ticareti, uluslararası ticaret, yerel tüketici hizmetleri bulutu, dijital medya ve eğlence, inovasyon girişimlerinden oluşan işletmelerle dijital bir ekosistem haline geldi.

REKOR TARAFINDAN BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Alibaba’nın büyüme hikayesi, 2014 yılında New York’ta 25 milyar dolarlık rekor halka arzından bu yana devam ediyor ve şu anda piyasa değerine göre dünyanın en güzel 10 şirketi arasında yer alıyor.

Alibaba’nın hisseleri 2017’de rekor seviyeye ulaştı ve 10.000’den fazla işlem gördü.

Alibaba, akıllı telefonlar ve tabletlerin yanı sıra bulut bilgi işlem ve sanal gerçeklik yoluyla müşterilere ulaşmaya büyük yatırım yapıyor.

Güneydoğu Asya e-ticaret sitesi Lazada ve araba paylaşım programı Lyft’te hisse sahibidir.

Şirketin kendi taşınabilir işletim sistemi vardır ve taşınabilir ses ve bilgi paketleri sağlamak için devlet telefon şirketlerinden frekans kiralar.

Ayrıca önde gelen bir Çin futbol takımında hissesi var. Olimpiyat Oyunlarının en büyük sponsorlarından biri oldu ve Hong Kong’un asırlık South China Morning Post’unu satın aldı.

Çinli mağaza işletmecisi Intime Retail Group ve hipermarket devi Sun Arka Retail Group Ltd.’ye yaptığı yatırımlar, 2016 ve 2017 yıllarında toplam değeri 29 milyar doları bulan 70’in üzerinde anlaşmanın ortasında yer aldı.

KAYNAK: TRT HABER

ladik-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu